Papežské misijní dílo sv. Petra apoštola

JEANNE BIGARD -ZAKLADATELKA
  • * 8. prosince 1859 – Normandie, Francie – Narozena v dobře situované rodině. Díky své matce Stephanie získává hluboký zájem o duchovní život.
  • Touha podporovat hlasatele evangelia, zvláště kněze misionáře, se stává smyslem jejího života. S tímto poselstvím navštěvuje všechny diecéze ve Francii a cestuje do zahraničí.
  • Po smrti otce prodávají s matkou svůj majetek a žijí velice skromně, aby mohly vše dávat misiím.
  • 1889 -1896 – Zakládá společnost, která se později stává Dílem sv. Petra apoštola.
  • 1894 – Zveřejňuje své první prohlášení adresované všem křesťanům, pojednávající o důležitosti práce pro růst katolických misií.
  • 5. ledna 1903 umírá matka. Jeanne upadá do stavu hluboké deprese. Své dílo svěřuje františkánským misionářům Panny Marie ve Fribourgu.
  • † 18. dubna 1934.
 Historie:
  • Dílo vzniká z doporučení apoštolského vikáře z Nagasaki, Mons. Cousina z Paris Missions Etrangéres, se kterým Jeanne vede bohatou korespondenci. Jsou přesvědčeni o nutnosti podporovat růst povolání z řad domorodých lidí v misijních oblastech.
  • 1889 – Caen, Francie – Založení Díla sv. Petra apoštola.
  • 1920 – Hlavní sídlo díla se po Paříži (1901) a Fribourgu přesouvá do Říma.
  • Papež Lev XIII. v encyklice Ad extremas Orientis doporučuje dílo všem křesťanům.
  • 3. května 1922 – Pius XI. prohlašuje Dílo sv. Petra apoštola „papežským“.

Cíle:

• Neustávající snaha o formaci a výchovu místních kněží a řeholníků.
  • Modlitební i finanční podpora růstu místního kléru a řeholních společenství.
  • Důraz na misijní formaci mladých se zřetelem na misijní povolání.
  • Větší zapojení katolických laiků skrze finanční spoluúčast i osobní přispění v misijních aktivitách.

Podpora duchovní:

• Pravidelnou modlitbou za misijní povolání.
  • Utvářením duchovního řetězce přátelství, zájmu a sdílení v apoštolátu – skrze dopisy, návštěvy a kontakty mezi církvemi, spolupráci formačních a vzdělávacích center.

Podpora hmotná:

• Finanční spoluúčastí jednotlivců i církevních organizací na stavbu seminářů a formačních řeholních domů v misiích.
  • Slavením 4. neděle velikonoční – neděle Dobrého Pastýře – zvláštní modlitební a finanční pomocí pro bohoslovce v misiích.
  • Zajišťováním nutných materiálních prostředků na vzdělání, jídlo a lékařskou pomoc pro jednotlivé bohoslovce.
  • Adopcí kandidátů kněžství – jednotlivou i skupinovou finanční pomocí.